ZUBROHLAVA. Chémia a fyzika nie sú len pre mužov, tvrdí Júlia Kekeláková, študentka učiteľstva fyziky a chémie.
„Chémia a fyzika mi dávajú odpovede na väčšinu otázok o svete okolo nás. Učiteľstvo zase študujem preto, lebo okrem vedy ma baví aj práca s deťmi. Rada sa s nimi rozprávam, motivujem ich a ukazujem, že veda môže byť fascinujúca a zábavná,“ hovorí mladá Zubrohlavčanka.
Čaro vedy chce odkrývať aj iným dievčatám
Stereotyp, že fyzika či chémia sú hlavne doménou mužov, už dávno neplatí, myslí si Júlia. „Často to tak však býva vykreslené, pretože žijeme v spoločnosti, kde v týchto odboroch stále nie je veľa ženských vzorov. Napríklad po Marie Curie rapídne vzrástol záujem dievčat o štúdium fyziky, najmä jadrovej. Videli, že to zvládla aj žena, a to ich motivovalo.“
Podľa Júlie to dokazuje, že ženy môžu a vedia v tejto vednej disciplíne uspieť. „Ja sama poznám mnoho žien, ktoré sú úspešné v oblastiach považovaných za mužské. Dúfam, že ako učiteľke sa mi podarí budovať v dievčatách sebadôveru a ukázať im, že veda patrí všetkým, ktorí majú chuť objavovať a učiť sa.“

Jej vzorom je americký fyzik
Študentka z Oravy mala vždy šťastie na učiteľov, ktorí svoju prácu robili s nadšením. „Dokázali vo mne prebudiť zvedavosť a záujem aj o predmety, ktoré nepatria všeobecne medzi žiakmi k obľúbeným.“
Veľkým vzorom Júlie Kekelákovej je fyzik Richard Feynman. „Bol nielen skvelým fyzikom, ale aj vynikajúcim didaktikom. Dokázal zložitú fyziku vysvetliť spôsobom, ktorý bol prístupný a fascinujúci pre každého. Jeho schopnosť jednoducho a zrozumiteľne prenášať komplexné myšlienky je pre mňa inšpiráciou v práci, najmä pri vyučovaní a organizovaní vedeckých aktivít.“